Jedzenie a nastrój? Jak wpłynąć na zdrowie psychiczne poprzez dietę?

Jedzenie a nastrój

W ostatnich latach świadomość dotycząca zdrowego żywienia oraz wpływu właściwej diety na nasze ciało wyraźnie rośnie. O prawidłowej diecie myślimy już nie tylko w kontekście szczupłej sylwetki, ale także chorób układu krążenia czy układu pokarmowego. Ale wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dieta ma również ogromny wpływ na nasz nastrój i poziom energii, a także zdolność radzenia sobie ze stresem. Oto kilka wskazówek od dietetyka, jak wpłynąć odpowiednią dietą na zdrowie psychiczne.

Składniki odżywcze a zdrowie psychiczne

W kontekście wpływu diety na zdrowie psychiczne, istotnym zagadnieniem jest rola składników odżywczych w regulacji nastroju i emocji. Badania naukowe wykazują, że zdrowe produkty spożywcze dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które wpływają na produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina. Te neuroprzekaźniki są bezpośrednio związane z regulacją nastroju, co podkreśla znaczenie odpowiedniego doboru składników odżywczych dla utrzymania zdrowia psychicznego.

Omega-3

Kwasy Omega-3 są obecne m.in. w tłustych rybach, orzechach i siemieniu lnianym. Mają istotny wpływ na funkcje poznawcze, a ich niedobór w organizmie może prowadzić do zaburzeń nastroju, w tym nawet do depresji.

Witamina D

Witamina D to grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Istotną rolę dla naszego organizmu odgrywa witamina D3, którą znajdziemy w rybach, podrobach, jajach, nabiale i maśle. Pożywienie jednak nie pokryje całkowitego zapotrzebowania na tę witaminę, dlatego zalecana jest dodatkowa suplementacja, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To szczególnie ważne, gdyż niski poziom witaminy D3 w organizmie może wpłynąć na obniżenie nastroju, problemy hormonalne oraz ryzyko wystąpienia depresji.

Witaminy i minerały a zdolność radzenia sobie ze stresem

Witaminy z grupy B (B6, B9, B12), witamina D oraz magnez odgrywają kluczową rolę w regulacji neuroprzekaźników i mają istotny wpływ na zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem. Badania wskazują, że niedobory tych składników mogą prowadzić do zaburzeń nastroju, a nawet depresji. Dodatkowo prawidłowy poziom magnezu potrafi zahamować uwalnianie „hormonów stresu”, co jest istotne dla ogólnego dobrostanu psychicznego. W związku z tym, dbanie o odpowiednie spożycie witamin i minerałów poprzez zrównoważoną dietę i ewentualną suplementację może stanowić istotny element strategii wspierającej zdrowie psychiczne.

Cukier i przetworzona żywność

Należy unikać żywności przetworzonej oraz cukru. Spożywanie ich w dużej ilości wiąże się ze zwiększonym ryzykiem depresji i wahań nastroju.

Flora bakteryjna jelit

Flora bakteryjna w jelitach odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu psychicznym. Jej prawidłowy skład gwarantuje nam dobre samopoczucie. Wpływa na produkcję neuroprzekaźników i serotoniny – hormonu wpływającego na nastrój.

Zapobieganie stanom zapalnym

Dieta o działaniu przeciwzapalnym, bogata w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz w składniki odżywcze, zmniejsza stany zapalne w organizmie, które mogą mieć wpływ na zaburzenia nastroju i ryzyko wystąpienia depresji.

Zrównoważona dieta

Utrzymanie zrównoważonej diety, zawierającej różnorodne składniki odżywcze, korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Powinna się ona opierać głównie na świeżych warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz rybach, ograniczając jednocześnie spożycie żywności przetworzonej.

Podsumowanie

Odpowiednio skomponowana dieta może mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Zaleca się wybieranie zdrowych składników odżywczych, dbanie o florę bakteryjną jelit, a także unikanie cukru i produktów wysokoprzetworzonych. Wpływ ten jest jednak bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników, dlatego warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym Martą Włodarek-Wróbel, która przygotuje propozycję diety w Bytomiu, uwzględniając potrzeby organizmu i stan zdrowia. 


Literatura:

  1. Jacka, F. N., O’Neil, A., Opie, R., Itsiopoulos, C., Cotton, S., Mohebbi, M., … & Berk, M. (2017). A randomised controlled trial of dietary improvement for adults with major depression (the ‘SMILES’ trial). BMC Medicine, 15(1), 23.
  2. Sarris, J., Logan, A. C., Akbaraly, T. N., Amminger, G. P., Balanzá‐Martínez, V., Freeman, M. P., … & Jacka, F. N. (2015). Nutritional medicine as mainstream in psychiatry. The Lancet Psychiatry, 2(3), 271-274.
  3. Boyle, N. B., Lawton, C., & Dye, L. (2017). The effects of magnesium supplementation on subjective anxiety and stress—a systematic review. Nutrients, 9(5), 429.